Skip to content
alt
Belga
Brussel

40 wereld- en olympische kampioenen aan de start

De Allianz Memorial Van Damme viert dit jaar zijn 50ste editie en brengt als finale van de Wanda Diamond League de beste atleten ter wereld naar Brussel. Zo kunnen de toeschouwers in het Koning Boudewijnstadion komende vrijdag en zaterdag liefst 40 regerende wereld- en/of olympische kampioenen aan het werk zien, plus alle toppers uit de Belgische atletiek.

Net als in 2024 is de Memorial dit jaar de finale van de Wanda Diamond League, de verzameling van de grootste atletiekmeetings ter wereld. Dat betekent dat er in 16 disciplines bij de mannen en evenveel bij de vrouwen gestreden wordt voor de eindzege en de bijbehorende diamanten trofee. De atleten hebben hun startbewijs voor Brussel afgedwongen via hun prestaties in de wereldwijde kwalificatiemeetings of via een wildcard.

Het deelnemersveld van de 50ste Allianz Memorial Van Damme oogt ronduit indrukwekkend. 40 atleten die op de Olympische Spelen van Parijs in 2024 en/of op het WK van Tokio in 2025 goud pakten, tekenen dit weekend present in Brussel. Mondo Duplantis (polsstokspringen), Valarie Sion (discuswerpen) en Emmanuel Wanyonyi (800 meter) zijn regerende wereld- en olympische kampioenen die zich dit weekend in Brussel ook tot Diamond League Champion van 2026 willen kronen.

Andere kleppers die present tekenen zijn onder andere topsprinters Julian Alfred, Sha’Carri Richardson, Oblique Seville en Letsile Tebogo, steeplekoning en -koningin Soufiane El Bakkali en Winfred Yavi, olympisch kampioen op de 5000 meter Jakob Ingebrigtsen, wereldkampioen op de 5000 meter én olympisch kampioen op de 1500 meter Cole Hocker, olympisch hoogspringkampioene Yaroslava Mahuchikh en wereldkampioene Nicola Olyslagers, …

KIM GEVAERT BLIKT VOORUIT

“Zoals iedereen kijk ik opnieuw heel hard uit naar Mondo Duplantis”, zegt meetingdirecteur Kim Gevaert. “Hij heeft het polsstokspringen naar ongeziene hoogtes gebracht en kan heel het stadion in vervoering brengen. Maar hij moet scherp blijven, want hij wordt toch echt wel gekieteld door Emmanouil Karalis. Het is mooi om zien hoe die twee hun vriendschap en rivaliteit beleven in het stadion. De polsstokcompetitie wordt opnieuw fun to watch!”

Ook de hordenummers zijn van extreem hoog niveau dit seizoen. “Het is echt fenomenaal”, aldus Gevaert. “Masai Russell op de 100 en Alison dos Santos op de 400 laten al heel het seizoen knaltijden noteren en hebben vorige week in Zürich allebei een nieuw wereldrecord gelopen. Ze zijn dus in topvorm om ook in Brussel een knalprestatie te leveren. En ik kijk ook heel erg uit naar de nieuwe, nog maar 20-jarige, wereldrecordhouder op de 110 meter horden, Ja’Kobe Tharp. Hij brak in juni het wereldrecord dat Aries Merrit hier 14 jaar geleden gelopen heeft.”

Op de 800 meter is het uitkijken naar Audrey Werro en Femke Broeders-Bol. “De Zwitserse liep in 2026 de derde, vierde en vijfde snelste tijd ooit”, weet Gevaert. “En Broeders-Bol, die moeiteloos de overstap van de 400 meter horden naar de 800 meter gemaakt lijkt te hebben, wordt ook alleen maar beter. Ze heeft intussen ook het Nederlandse record van de legendarische Ellen van Langen verbeterd. Spektakel verzekerd! Dat verwacht ik ook op de 200 meter met Julien Alfred, die dit jaar de derde snelste chrono aller tijden gelopen heeft.”

BREEKT NKANSA 20 JAAR OUD BELGISCH RECORD?

Via een wildcard staan ook 21 Belgen in de finales van de Diamond League, waaronder Nafi Thiam (hoogspringen), Noor Vidts (verspringen) en de Belgische medaillewinnaars op het voorbije EK in Birmingham: Jana Van Lent (5000 meter), Saliyya Guisse (hink-stap-springen), Simon Verherstraeten (100 meter; op het EK slotloper van de bronzen Belgian Falcons) en Delphine Nkansa (100 meter), die dit jaar al heel dicht in de buurt van het Belgisch record van Kim Gevaert kwam.

“Nkansa heeft op het EK in Birmingham 11.06, 11.07 en 11.09 gelopen. Die regelmaat zegt meer dan één enkele uitschieter”, meent Gevaert. “Een finale met tegenstanders van wereldniveau, het opzwepende publiek, … als ook de weersomstandigheden gunstig zijn, zou ze zomaar onder mijn 11.04 uit 2006 kunnen duiken. Ik gun het haar, want Delphine is een heel toffe madame. En als mijn BR dan toch van de tabellen ‘moet’, dan liefst hier op de Memorial, dan kan ik het met mijn eigen ogen zien”, lacht Gevaert.

Atleet / AthlèteLand / PaysParijs 2024 / Paris 2024Tokio 2025 / Tokyo 2025
Julien AlfredLCA100 m
Chris BaileyUSA4×400 m4×400 m
Femke Broeders-BolNED4×400 m mixed / mixte400 m haies
Trayvon BromellUSA4×100 m
Aaliyah ButlerUSA4×400 m4×400 m
Faith CherotichKEN3000 m steeple
Christian ColemanUSA4×100 m
Mondo DuplantisSWESaut à la perche / PolsstokspringenSaut à la perche / Polsstokspringen
Soufiane El BakkaliMAR3000 m steeple
Lee EppieBOT4×400 m
Cole HockerUSA1500 m5000 m
Jakob IngebrigtsenNOR5000 m
Busang Collen KebinatshipiBOT400 m, 4×400 m
Nina KennedyAUSSaut à la perche / Polsstokspringen
Haruka KitaguchiJPNJavelot / Speerwerpen
Lieke KlaverNED4×400 m mixed / mixte
Thea LaFondDMATriple saut / Hinkstapspringen
Courtney LindseyUSA4×100 m
Yemisi MabryGERPoids / Kogelstoten
Yaroslava MahuchikhUKRHauteur / Hoogspringen
Katie MoonUSASaut à la perche / Polsstokspringen
Nicola OlyslagersAUSHauteur / Hoogspringen
Marileidy PaulinoDOM400 m
Leyanis Perez HernandezCUBTriple saut / Hinkstapspringen
Pedro PichardoPORTriple saut / Hinkstapspringen
Sha’Carri RichardsonUSA4×100 m4×100 m
Masai RussellUSA100 m haies / horden
Jessica SchilderNEDPoids / Kogelstoten
Oblique SevilleJAM100 m
Valarie SionUSADisque / DiscuswerpenDisque / Discuswerpen
Daniel StahlSWEDisque / Discuswerpen
Roje StonaJAMDisque / Discuswerpen
Letsile TebogoBOT200 m4×400 m
Miltiadis TentoglouGRELongueur / Verspringen
Nafi ThiamBELHeptathlon / Zevenkamp
Cordell TinchUSA110 m haies
Keshorn WalcottTTOJavelot / Speerwerpen
Emmanuel WanyonyiKEN800 m800 m
Kayla WhiteUSA4×100 m
Winfred YaviBRN3000 m steeple

Related to this news

Athletes