De vrouwen liepen op de Allianz Memorial Van Damme dit jaar geen klassieke 3000 meter steeple, maar de veel kortere steeple mijl. Het is één van de nieuwe disciplines die World Athletics wil uittesten en de Memorial was daarvoor het perfecte decor. En Winfred Yavi, olympisch en wereldkampioene op de klassieke steeple-afstand, de geknipte atlete om meteen een knaltijd neer te zetten.
“Ik wil geschiedenis schrijven”, zei Yavi vooraf … en ze hield woord. Met 4:40.13 heeft de 25-jarige in Kenia geboren Bahreinse een stevig wereldrecord neergezet. “Het voelde vandaag echt goed, ik ben blij met de overwinning. Ik kon blijven doorduwen. Al had ik gehoopt om nog iets sneller te lopen. Het is een ongewone afstand en ik moest sneller lopen dan ik normaal doe. Het voelde zwaarder dan de 3000 meter. Ik moest mijn sprongen aanpassen omdat ik sneller naar de steeple toe liep.”
Meetingrecord in het kogelstoten
Naast een wereldrecord werd en vrijdagavond ook een meetingrecord gevestigd. Dat gebeurde in het kogelstoten bij de vrouwen, één van de 14 Wanda Diamond League-disciplines op het Memorial-programma. De Amerikaanse Chase Jackson won met 20m90, een verbetering van het meetingrecord van Valerie Adams uit 2014 met 31 cm én slechts 5 cm onder haar eigen beste wereldjaarprestatie. De Canadese Sarah Mitton werd tweede met 19m89, de Nederlandse Jessica Schilder derde met 19.58.
Impressionante Jefferson-Wooden
Op de 100 meter bevestigde Melissa Jefferson-Wooden haar status van snelste vrouw van 2025. De 24-jarige Amerikaanse zette in Brussel haar winning streak verder en won met een straat voorsprong. Met 10.76 bleef ze slechts 4 honderdsten boven het meetingrecord en 11 honderdsten boven haar eigen beste wereldjaarprestatie.
Wereldkampioene Sha’Carri Richardson, ook uit de VS, werd tweede in 11.08, de Britse Daryll Neita derde in 11.15. De Jamaicaanse Shelly-Ann Fraser-Pryce – vijfvoudig wereldkampioene op de 100 meter en tweevoudig olympisch kampioene – finishte als vierde in 11.17. De 38-jarige levende legende liep voor het laatst in Brussel, want na het WK zet ze een punt achter haar carrière.
Nog meer Amerikaanse zeges
Op de 200 meter bij de mannen triomfeerde Alexander Ogando in 20.16. De snelste man uit de Dominicaanse Republiek gaf de Amerikaan Robert Gregory (20.19) en de Nigeriaan Udodi Onwuzurike (20.29) het nakijken. De Amerikaan Jacory Patterson zegevierde op de 400 meter in 44.05, voor zijn landgenoot Vernon Norwood (44.62) en de Brit Charles Dobson (44.81). Daniel Segers werd voor eigen publiek mooi vierde in 44.90.
Ook op de 400 meter horden en de 1500 meter bij de vrouwen ging de overwinning naar de VS. Anna Cockrell triomfeerde op de horden in 53.66, voor de Panamese Gianna Woodruff (53.89). Naomi Van den Broeck werd knap derde in 54.12, een nieuw Belgisch record. Nikki Hiltz won de 1500 meter in 3:55.94. De Australische Linden Hall (3:56.33) werd tweede, de Keniaanse Nelly Chepchirchir (3:57.35) derde.
Nederland en Luxemburg (en België) boven!
Oranje boven op de 1500 meter bij de mannen. Het Nederlandse supertalent Niels Laros duldde geen tegenstand en won overtuigend in 3:30.58. De Keniaan Phanuel Kipkosgei Koech werd tweede in 3:31.41, de Amerikaan Yared Nuguse derde in 3:31.51.
De 3000 meter steeple draaide uit op een geweldige eindsprint tussen de Ethiopiër Getnet Wale en de Luxemburgse Belg Ruben Querinjean. Het was die laatste die met een ultieme versnelling de zege meegraaide met als toetje een nieuw Luxemburgs én Belgisch record: 8:09.47. Wale finishte in 8:09.62. De derde plaats ging met 8:10.59, een persoonlijk record, naar de Amerikaan Isaac Updike.
De Keniaanse Agnes Jebet Ngetich was een klasse te sterk voor de concurrentie op de 5000 meter en won afgetekend in 14:24.99. Twee en drie was voor Ethiopië met Likina Amebaw (14:31.51) en Aleshign Baweke (14:31.88).
Kampnummers
Het hoogspringen werd een tweestrijd tussen een Belg en een Oekraïner. Thomas Carmoy ging bij zijn derde poging over 2m22 en ook bij zijn derde over 2m25. Daarmee werd hij tweede in de meeting. Oleh Doroshchuk sprong eveneens 2m25, maar de Oekraïner had minder foutsprongen onderweg. Olympisch kampioen Hamish Kerr uit Nieuw-Zeeland kwam met 2m18 niet verder dan de vierde plaats.
Ralford Mullings won het discuswerpen met een worp van 69m66. De 22-jarige Jamaicaan gaf de Litouwse vice-olympische en vicewereldkampioen Mykolas Alekna (68m82) en de Sloveen Kristjan Ceh (67m13) het nakijken.
De Duitser Julian Weber was met 89m65 de beste speerwerper in Brusel. Hij haalde het voor Keshorn Walcott (86m30) uit Trinidad en Tobago en Anderson Peters (85m17) uit Grenada.
De Amerikaanse wereldkampioene Katie Moon won het polsstokspringen met een sprong over 4m85. De Britse Molly Caudery (4m80) legde beslag op de tweede plaats en de Amerikaanse Hana Moll (4m74) op de derde plaats.
Tot slot, Cuba domineerde het hink-stap-springen met een één-tweetje tussen Leyanis Perez Hernandez (14m78) en Davisleydi Velazco (14m72). De Amerikaanse Jasmine Moore (14m38) eindigde als derde.












